Přejít k hlavnímu obsahu

Zdražování cigaret, kdy přestanou Češi utrácet horoucí sumy?

Tabákové a elektronické cigarety, ale i ostatní tabákové výrobky. Akční plán národního protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila navrhuje razantní zvýšení spotřební daně nejen z cigaret. Po vyřčení připomínek ministrů, poslanců a senátorů poputuje na stůl vlády.

 

V současné době není cena cigaret pro Čechy příliš odrazující, jednu krabičku pořídí průměrně za 125 korun. Protože je ale důsledná motivace lidí ke skoncování s konzumací tabáku úhlavní myšlenkou, lze zvyšování celkové ceny cigaret velmi snadno a brzy očekávat. Pro rok 2023 je již schváleno navýšení o pět procent, v roce 2024 je navrhováno dalších až deset procent.

Sám autor návrhu potvrzuje, že prioritami je zejména regulace trhu s konopím, tabákem, alkoholem a hazardem, dále zlepšení prevence a zkvalitnění pomoci lidem se závislostmi, a v neposlední řadě také nové nastavení daňového systému. Věří, že plán bude schválen, a bude tak možné více pozitivně ovlivňovat veřejné zdraví.

Výdaje Čechů za tabákové výrobky jsou nadprůměrné. Jejich hodnota tvoří 4,3 % celku, jak vyplývá z dostupných dat Eurostatu. Tímto se Češi dostávají na pomyslnou druhou příčku; prvenství patří Lucembursku. Tabák tvoří průměrně jen 2,1 % všech výdajů běžných domácností. I přesto je částka, kterou lidé za tabák a výrobky z něj utratili, velice vysoká. Není to však s podivem, protože ceny se nenavyšují pouze na základě zatížení daněmi, ale také vlivem obecné inflace. Zde je vhodné zmínit, že na růst cen má negativní dopad také skutečnost, že samotným výrobcům byly zvýšeny provozní a vstupní náklady, což má samozřejmě za následek zdražení konečných produktů.

national

118,6 miliardy korun. To je suma, kterou v loňském roce Češi utratili za tabákové výrobky. Je to nejvyšší hodnota v historii, za posledních patnáct let je to dokonce více než dvojnásobný nárůst nominálních výdajů, přesněji ve srovnání s rokem 2006, kdy tato částka dosahovala jen 57 miliard korun. Naproti tomu je ale v rámci EU cena tabákových výrobků v České republice stále pod průměrem, ačkoliv v jiných zemích sdružení jsou ceny ještě nižší.

V České republice je necelých 20 % kuřáků, jedná se o jedenáctou nejvyšší úroveň v EU. Celkově vzato ale nelze říci, že by Češi ve srovnání s ostatními zeměmi značně vynikali nadměrnou konzumací tabákových výrobků. Vzhledem k současné situaci, kdy je cena tabáku v ČR nejvyšší ze všech zemí někdejšího východního bloku EU, je nasnadě obava z rozvoje černého trhu, zejména pak po eventuálním citelném zvýšení spotřební daně v tomto odvětví. Vznikla by tak hrozba většího objemu pašování nebo přeshraničních prodejů. Příkladně v sousedním Polsku vychází jedna krabička cigaret v přepočtu zhruba jen na 80 korun českých. I přesto je ale zdanění tabáku pro stát lákavé, a to z hlediska možného zisku dalších 11-15 miliard do rozpočtu.

taxes

Novinkou je zavedení spotřební daně na nikotinové produkty, které dosud žádné regulaci na evropské úrovni nepodléhaly. Protože se jedná o bezdýmné a beztabákové výrobky, nevztahují se na ně současná pravidla, která regulují například elektronické cigarety a jiné alternativy, včetně zařízení pro zahřívaný tabák. Tato daň by dle slov Vobořila měla být nižší než u klasických cigaret, a do státního rozpočtu by takto mohla ročně přibýt až miliarda korun. Mimo jiné, zdaněním zahřívaných tabákových výrobků a tabáku určeného ke kouření by dle předpokladu mohl stát získat dokonce tři až sedm miliard. V neposlední řadě má být předmětem návrhu zavedení velmi striktně regulovaného trhu s konopím, což by mohlo vést k zisku až čtyř miliard korun z prodeje konopných produktů a z licencí. O dalším postupu při zavádění a zvyšování daní jedná protidrogový koordinátor Vobořil i s partnery z dalších států.

Zdroj: newstream.cz, zdravezpravy.cz, prkpartners.cz, idnes.cz