Přejít k hlavnímu obsahu

Otevřený dopis vládě a poslanecké sněmovně proti snaze zlikvidovat sektor elektronických cigaret v ČR

Vážená paní předsedkyně Poslanecké sněmovny PČR, vážený pane premiére, členové Vlády ČR, vážené poslankyně a poslanci,

s mimořádnými obavami sledujeme návrh vlády na zavedení spotřební daně na náplně do elektronických cigaret. Respektujeme potřebu vlády řešit fiskální problémy, respektujeme samotný princip nové daně, její výše je ovšem pro celý sektor zcela likvidační.

Nerozumíme tomu, proč se Ministerstvo financí ČR rozhodlo navrhnout daň, která by byla nejvyšší v celé EU a násobně vyšší, než je v sousedních zemích. Jde o zdanění extrémní, nekonkurenceschopné a pro celý sektor znamená faktické ukončení činnosti. K tomuto závěru jsme došli logickou analýzou, nejde o prázdná slova. Máme k němu následující argumenty:

 

• Cena náplní do e-cigaret vzroste o 121 korun na lahvičku, ze současných 60 – 100 korun na 181 – 221 korun. To je nárůst až o 200 %.

• Uživatelé takový cenový skok nepřijmou, začnou náplně shánět jinou cestou. Daň v okolních zemích je buď nulová, nebo násobně nižší. Náplně tam budou násobně levnější. Šance zachytit všechny dodávky či kontrolovat osobní přepravu je velmi malá.

• Náplň lze vytvářet i svépomocí, což povede jak k daňovým únikům, tak i ke značným zdravotním rizikům.

• Dovozci a obchodníci budou muset daň odvádět státu předem, fakticky jim náklady vzrostou až pětinásobně. Spolu s propadem poptávky jde o tak velké riziko, že se prodej stane nerentabilní.

• Výrobci, dovozci i prodejci budou muset předejít této hrozbě a po doprodání zásob ukončit činnost či se přesunout např. na Slovensko, kde je daň nulová.

 

Nerozumíme tomu, proč vláda navrhuje extrémní daň a nepoučí se z chyb, které před ní udělali jiní. V roce 2013 zavedla Itálie daň 60 %. Trh se zhroutil, polovina uživatelů přešla na jiné zdroje nikotinu a objem trhu se zmenšil o 80 %. Po dvou letech se zdanění vrátilo na rozumnou úroveň. Česká vláda nyní navrhuje daň mnohem vyšší – proto odhadujeme pokles legálního trhu o 90 %. Tímto rozhodnutím stát přijde o současný výběr DPH a dalších daní a odvodů, v součtu na nové dani peníze jednoznačně prodělá.

decline

Pokud bude návrh schválen, povede to k zániku prakticky všech našich zhruba 500 prodejen. Výroba i sklady budou přesunuty jinam nebo zaniknou.

Žádáme Vás proto o změnu výše navržené daně. Věříme, že konkurenceschopná daň umožní zvýšit příjmy státu a zachová výrobu i prodej náplní. Věříme, že v této věci převáží zdravý rozum, jasné argumenty a ekonomická realita.

S pozdravem,

členové Komory elektronického vapování