Přejít k hlavnímu obsahu

Zavedení odstrašujících ošklivých obrázků na cigaretách se má oddálit

Krabičky cigaret s varováním v podobě ošklivého obrázku pokrývajícího 65 procent plochy se v České republice s největší pravděpodobností zavedou později než letos v květnu. Současné krabičky by se tak mohly doprodávat nejméně do podzimu. Podle vládní předlohy novely zákona o potravinách a tabákových výrobcích, která ve Sněmovně čeká na druhé čtení, má být výroba nynějších krabiček ukončena již 19. května.

Podle vládní předlohy novely zákona o potravinách a tabákových výrobcích, která ve Sněmovně čeká na druhé čtení, má být výroba nynějších krabiček ukončena již 19. května.

Sněmovní zemědělský výbor ve čtvrtek podpořil pozměňovací návrh poslance Petra Kudely (KDU-ČSL), aby se termín posunul na 90 dnů poté, kdy novela vyjde ve Sbírce zákonů.

Tabákové firmy čekají na vyhlášku

„Projednávání vládní novely se ve Sněmovně protahuje a není jasné, kdy bude schválena. Je tedy třeba dát výrobcům cigaret víc času na zavedení nových krabiček. Konzultoval jsem to s ministerstvem zemědělství a to pro prodloužení termínu vyjádřilo pochopení,“ řekl Právu Kudela.

Tabákové firmy novou podobu krabiček už chystají. Spustit jejich výrobu budou ale skutečně moci až po schválení nejen zmíněné novely, ale i doprovodné vyhlášky.

„Než z výrobní linky sjedou krabičky podle nových požadavků, potrvá zhruba šest měsíců,“ upozornil už dříve šéf české pobočky Japan Tobacco International Andrew Reay.

 

Bez prodloužení termínu by tedy hrozilo, že staré krabičky se už nebudou smět prodávat, ale nové s obrázkovým varováním ještě k mání nebudou. Ve druhém čtení se má Sněmovna novelou zabývat na své březnové schůzi. Je ale otázka, zda se na její pořad skutečně dostane.

Unijní sankce prý hrozit nebudou

Na otázku Práva, jestli Česko v případě prodloužení termínu nečekají od Evropské komise sankce, Kudela odpověděl: „Ministerstvo zemědělství nás ujistilo, že pro Evropskou komisi je podstatné, aby byla novela přijata. Pokud se tak do poloviny května v ČR stane, měla by Unie prodloužení termínu akceptovat.“ Více času pro tabákové výrobce podporuje i poslanec Petr Bendl (ODS).

„Jestli budou krabičky s ošklivými obrázky v ČR dřív či později, zeměkoulí to nepohne,“ konstatoval Bendl. Podle Jurečky si výrobci cigaret budou moci vybrat z celkem 42 škaredých obrázků ukazujících možné následky kouření.

Obrázky budou rozděleny do tří souborů, přičemž každý z nich se bude používat vždy jeden rok. Varování bude i na elektronických cigaretách a výjimku z takového značení mají dostat jen doutníky.

Jiří Novotný, Právo