Osud jednorázových vaporizérů se zdá být pečetěn v mnoha částech Evropy, přičemž alespoň čtyři země již rozhodly o zákazu nepřebíratelných elektronických cigaret pod záštitou ochrany mládeže a životního prostředí.
Zakázání jednorázových e-cigaret napříč Evropou: Za jakým účelem?
Mezi nimi Francie a Belgie budou muset počkat na odpověď Evropské komise poté, co oznámily své zákony obsahující zákazy - Belgie již neuspěla ve svém prvním pokusu získat pozitivní zpětnou vazbu před třemi lety.
Vláda jiného členského státu EU, Polska, zvažuje, zda by měla jít ve stopách svých předchůdců buď tím, že vytvoří zákon, který musí projít parlamentním projednáním a být oznámen Komisi, nebo jednoduše vydáním veřejného zdravotního nařízení zakazujícího jednorázové výrobky.
Ve Spojeném království, které nemusí svoje zákony oznámit EU, vláda letos vydala zákaz prodeje jednorázových e-cigaret jako součást širšího plánu proti kouření tabáku a vapování mládeže. Úřady uvedly, že to také pomůže snížit "těžko recyklovatelný odpad".
Zatímco vlády členských států EU v procesu zákazu jednorázových výrobků věnují velké úsilí v boji proti procedurálním překážkám EU, aby vyhnali tyto výrobky z trhu, britské úřady se také potýkají se svým podílem překážek, protože čelí kritice ze strany průmyslu i zastánců snižování škod.
Dělají to opravdu pro děti?
Ve všech zemích, kde byl oznámen nadcházející zákaz jednorázových výrobků, byl účel zákazu, který měl údajně bojovat proti vapování mládeže, zpochybňován kritiky.
Ve Francii, kde bylo opatření oznámeno ještě předtím, než byl zákon schválen parlamentem, prohlásila bývalá premiérka Élisabeth Borneová, že elektronické cigarety nejsou špatné pouze kvůli obsahu nikotinu, ale zejména proto, že dávají mladým uživatelům "špatné návyky", když je zvykají na gesto vapování. Nedostatek vědeckých dat podporujících tuto zprávu byl tvrdě kritizován vapingovými asociacemi.
Více nedávno organizace ve Francii nazvaná Kolektiv profesionálů vapingu (CPV) obvinila vládu, že nedělá dost pro prosazování současných zákonů. CPV uvádí, že to vedlo k prodeji jednorázových vaporizérů (známých jako "puffs" ve francouzštině) s vysokým obsahem nikotinu v potravinářských obchodech, před školami a dokonce i od ilegálních prodejců.
Zastánci vapování zdají zůstat přesvědčeni, že zákaz jednorázových elektronických cigaret bude kontraproduktivní z hlediska snižování škod, a že zákazy by bylo možné vyhnout, pokud by byly současné zákony řádně prosazovány, které regulují prodej a propagaci jednorázových výrobků - které jsou určitě tržně upravovány tak, aby oslovily nezletilé spotřebitele.
Argumenty o ochraně životního prostředí, které podporují toto opatření, jsou obecně široce schváleny. Dokonce i v rámci francouzského vapingového sektoru například CPV prohlásila svou "podporu zákonu o zákazu puffs z ekologických důvodů".
Nedostatek pevných plánů pro podporu návrhů
Nicméně, i když jsou zákazy jednorázových výrobků propagovány jako způsob, jak omezit neopakovatelný odpad, nejsou zahrnuty potřebné kroky, které by prokázaly úředníkům závazek k ochraně životního prostředí nebo účinnost takového radikálního opatření.
Nedávný průzkum provedený Britskou asociací vapingového průmyslu (UKVIA) ukázal, že žádné hlavní městské rady po celé zemi nemají plány na investování do řešení pro sběr odpadu z použitých vaporizérů.
Podle generálního ředitele UKVIA Johna Dunneho je to v rozporu s podporou úřadů pro zákaz jednorázových elektronických cigaret z environmentálních důvodů.
Dunne řekl:
Pokud zmizení jednorázových výrobků z legálního trhu skutečně nezabrání vapování nezletilých ani nechrání životní prostředí, jaký účel budou sloužit nadcházející zákazy?