Přejít k hlavnímu obsahu

Zákaz kouření v restauracích je už na dosah. A bez kuřáren

Pokud vše tentokrát klapne, už příští rok na konci května si lidé budou moci dát i v českých hospodách jídlo či pivo, aniž by je obtěžoval cigaretový dým. Poslance dnes čeká konečné hlasování o vládním návrhu. A koalice si věří, že reparát vyjde. Zákaz má platit od konce května, od Světového dne bez tabáku.

„Je potřeba ten zákon schválit, veřejnost to od nás očekává a budeme tak postupovat,“ dušuje se šéf poslaneckého klubu ČSSD Roman Sklenák.

„Kouření je zlozvyk. Je to klasifikovaná nemoc a ministerstvo zdravotnictví bojuje proti nemocem,“ řekl po nástupu do funkce před pár dny nový ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík, který zákon „zdědil“ po svém předchůdci Svatopluku Němečkovi.

„Podpoříme vládní návrh tak, jak se dostal do Poslanecké sněmovny, možná s nějakými minimálními změnami, ale jsme jednoznačně pro to, aby se v příštím roce v českých restauracích nekouřilo,“ slíbil šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek.

Zákon už mohl být, ale letos v květnu chybělo jen osm hlasů. Když se o zákonu zakazujícím kouření v restauracích hlasovalo v květnu, řada poslanců ANO pro zákon nehlasovala, nebo se hlasování zdržela. Konkrétně pro zákon bylo 13 poslanců ANO, 16 se jich zdrželo, 15 hlasovalo proti (více o předchozím pokusu prosadit protikuřácký zákon čtěte zde).

Koaliční řady rozvrátil pozměňovací návrh Marka Bendy z ODS, který chtěl kuřárny v restauracích maximálně do 25 procent z celkové plochy provozovny. Část vládních poslanců na to slyšela. To se už podruhé nemá opakovat, byť je obdobný návrh, hned v několika podobách, znovu na stole.

„My jsme v této záležitosti konzistentní. Prosazujeme přísnou podobu zákona. Pevně věřím, že koalice zvládne reparát. Nebylo to vinou KDU-ČSL. Věřím, že tentokrát už nedojde k omylu nebo chybě,“ uvedl šéf poslanců KDU-ČSL Jiří Mihola. „Nebudeme podporovat a nechceme hlasovat pro pozměňovací návrhy. Chceme, aby byl zákon přijat v podobě, v jaké ho vláda poslala do sněmovny,“ uvedl Sklenák. A podobně se vyjádřili za klub ANO Faltýnek a zdravotnický expert hnutí Rostislav Vyzula.

Jednoznačně proti zákonu je ODS, považuje za to neodůvodněný zásah do podnikání. Zákon ale zřejmě i tentokrát podpoří někteří další opoziční poslanci - z TOP 09 i zvolení za Úsvit, takže šance na schválení návrhu ve Sněmovně je poměrně slušná.

Schválí poslanci na druhý pokus zákaz kouření v restauracích?

Ano1513

Ne586

Zákaz od konce května, od Světového dne bez tabáku

Pokud odpůrci kouření v restauracích tentokrát uspějí, zákaz kouření v restauracích má symbolicky začít platit na konci května příštího roku, tedy právě v den, který Světová zdravotnická organizace vyhlašuje jako Světový den bez tabáku. V souvislosti s kouřením ročně v Česku zemře okolo 18 tisíc lidí. Kuřáci umírají dříve na infarkt či mozkovou mrtvici.

Zdravotnický výbor doporučil, aby úplný zákaz kouření v pohostinských zařízeních platil od konce května příštího roku. Hostinští by neměli mít žádné úlevy například v možnosti zřizovat v podnicích kuřárny. Výbor nechce povolit ani vodní dýmky, naopak doporučil regulovat kouření i na restauračních zahrádkách a rozšířit zákaz na automobily, pokud v nich cestují děti. V hospodách by také musel být nabízen alespoň jeden nealkoholický nápoj za nižší cenu než pivo.

Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/druhy-pokus-zakazat-koureni-v-restauracich-fet-/domaci.aspx?c=A161208_210805_domaci_kop#utm_source=rss&utm_medium=feed&utm_campaign=zpravodaj&utm_content=main