Přejít k hlavnímu obsahu

Velká Británie pokročila v boji proti kouření

Program odvykání kouření ve Spojeném království dostal nový rozměr. Britský ministr zdravotnictv Neil O’Brien ve svém projevu představil naprosto unikátní nápad, jak pomoci lidem přestat kouřit, respektive přejít na méně zdraví škodlivou alternativu. Tento plán přichází vůbec poprvé v celostátní úrovni.

Lidé, kteří chtějí přestat s kouřením, budou mít možnost získat startovací sady pro vaping zcela zdarma. Myšlenka podpory odvykání kouření ve stylu “swap to stop“ se již projevila v několika místech země jako úspěšná a proto byla nyní pojata v celostátním měřítku. Ministr Neil O’Brien chce kampaň začít zejména ve znevýhodněných chudých čtvrtích jako jsou například úřady práce, centra pro bezdomovce a místa poskytující sociální bydlení. Plán zahrnuje také podporu těhotných žen, které se snaží přestat kouřit.

Tato opatření jsou součástí vládního plánu, jehož cílem je dosáhnout do roku 2030 stavu tzv. “Anglie bez kouře“. Pojem bez kouře je pak definován jako pětiprocentní nebo nižší prevalence kouření v populaci. Vláda uvádí, že v současné době kouří zhruba 5,4 milionu obyvatel Anglie.

O'Brien uvedl, že vaping prokazatelně pomáhá lidem přestat kouřit, a poznamenal, že výzkumy ukazují, že "kuřáci, kteří vapují každý den, mají třikrát větší pravděpodobnost, že přestanou kouřit, a to dokonce i v případě, že původně neměli v úmyslu přestat kouřit.".

I přesto, že sám ministr uznává výhody podporování vapingu, byly v jeho projevu citelné i určité obavy. Nebyl si jist, zda je možné vyzdvihnout vaping - a to i jako součást boje proti kouření ve Velké Británii, která je proslulá svým obecně pozitivním přístupem k elektronickému vapování - a zároveň nepodpořit kritiku volající po omezení sortimentu a celkovém snížení dostupnosti dopingových produktů.

Současně s plánem na odvykání kouření vláda zavede i přísnější donucovací opatření, která mají odradit od vapování mladé lidi, včetně vytvoření takzvaných "flying squads", což jsou speciální jednotky policie, které se zaměří na prodejce prodávající nezletilým zákazníkům a měly by pomoci rychleji eliminovat jejich nezákonné chování.Plán prosazování se rovněž zaměří na dovoz nelegálních výrobků, přičemž dodatečné finanční prostředky budou přiděleny celním a pohraničním orgánům.

Ministr se též nechal slyšet při oznámení probíhající veřejné konzultace na téma vapingu pro mladistvé, v níž důrazně žádá o podklady a důkazy k různým tématům, včetně vzhledu a vlastností výrobků, způsobů, jakým může nevhodně zvolený marketing upoutávat pozornost dětí, plánuje provést kontrolu úloh sociálních médií při rozšiřování vapingu a jeho celkovému dopadu na životní prostředí s důrazem kladeným na jednorázově použitelné elektronické cigarety. Konzultace probíhá ještě následujících šest týdnů.

Navzdory tomu však O’Brien při svém projevu působil spíše přesvědčený o tom, že jednorázová zařízení vyráběná v zářivých barvách, s populárními motivy kreslených postaviček, navíc dostupné v lákavých příchutích a za nízkou cenu, jsou velmi závažným problémem v oblasti vapingu a jeho touha po hledání důkazů se zdála být druhotná. Jmenovitě dokonce označil jednu z velkých firem vyrábějící právě jednorázové elektronické cigarety, která před nedávnou dobou čelila problémům při nařčení z nedodržování předpisů.

Britské vapingové organizace reagovaly na oznámení ministra s všeobecným optimismem. Spotřebitelské sdružení New Nicotine Alliance (NNA) pochválilo rozumná donucovací opatření a zároveň vyzvalo k opatrnosti. Konzultace, jak uvedlo NNA, dává zastáncům příležitost prosadit své vlastní nápady, jak řešit prodej nezletilým, ale současně nesnižovat atraktivitu a dostupnost dospělým kuřákům, kteří chtějí přestat. Sdružení podpořilo ministrem započatý konzultační proces naplno. Doufá, že tamější vláda využije tuto příležitost k dalším novým opatřením, která pomohou lidem přestat kouřit. Rozhodně nesouhlasí se zaváděním tvrdých zákazů a omezení, která by mohla být spíše kontraproduktivní.


zdroj