Přejít k hlavnímu obsahu

Velká Británie: E-cigarety by měly být nabídnuty kuřákům, říkají lékaři

Podle lékařů by kuřákům měly být nabídnuty elektronické cigarety, a měli by být k nim vedeni. „The UK's Royal College of Physicians“ tvrdí, že existují jednoznačné důkazy pro to, že e-cigarety jsou „mnohem bezpečnější“ než kouření běžných cigaret a pomůcky na odvykání kouření. Se správnými kontrolami a opatřeními by vaping mohl zlepšit životy milionů lidí, uvádí se v nové dvousetstránkové zprávě. Podle té jsou také neopodstatněné obavy, že e-cigarety jsou branou ke kouření.

Lékaři ve Velké Británii mohou e-cigarety předepisovat pouze, pokud byly licencovány jako „prostředek k odvykání kouření“. Touto cestou se však vydává jen velmi málo firem, proto si lidé, kteří chtějí přestat kouřit, budou muset e-cigarety stále kupovat sami.

V Anglii se prodej e-cigaret od roku 2007 neustále zvyšuje a od roku 2012 se dokonce staly nejoblíbenější volbou pro odvykání kouření a nahradily tak nikotinové náplasti a žvýkačky. Lékaři uznávají, že e-cigarety nejsou bez rizika a z hlediska těch dlouhodobých jsou nutné další studie. Přesto jsou e-cigarety alespoň z 95% bezpečnější než cigarety tabákové.

Podle britských lékařů by bylo krokem vpřed, zavedení e-cigaret na lékařský předpis v rámci širšího programu na odvykání kouření.

Zdroj: http://www.bbc.com/news/health-36139618