Přejít k hlavnímu obsahu

Vapování zdraží víc než tabák. Stát zavádí spotřební daň z e-cigaret, vyšší cena má odradit mládež

Už jen necelé tři měsíce si mohou uživatelé elektronických cigaret užívat své neřesti nezatížené spotřební daní. Od dubna si připlatí – stát začne nově vybírat spotřební daň i z této alternativní a zejména mezi mladými lidmi stále oblíbenější formy kouření, vapování.

A to i přesto, že kapalné náplně do takzvaných e-cigaret neobsahují tabák jako klasické tabákové výrobky, ze kterých se spotřební daň tradičně odvádí. Cena nejběžnějšího balení – lahvičky s obsahem 10 mililitrů – v dubnu podraží ze zhruba stovky na 130 korun. Do čtyř let by se pak cena měla vyšplhat až na 220 korun.

E-cigarety se na českém trhu objevily už krátce po roce 2005, kdy byl tento čínský vynález patentován. Zařízení, ve kterém z tekuté náplně založené na propylenglykolu tvoří páru baterií žhavená spirálka, se ve světě stalo oblíbené zejména mezi mladou generací. Náplně se nabízejí v mnoha příchutích, neobsahují, a tedy ani nespalují tabák a mohou, ale nemusí obsahovat nikotin.

Obliba e-cigaret postupně roste i v Česku. Podle Národního výzkumu užívání tabáku a alkoholu v ČR, který každoročně provádí Státní zdravotní ústav, holdovalo v roce 2013 e-cigaretám 1,1 procenta lidí starších 15 let, v roce 2020 to bylo necelých pět procent a v roce 2022 už přes 10 procent.

Pro srovnání – podíl kuřáků klasických cigaret, dýmek a doutníků mezi občany Česka dosáhl před dvěma lety 24,4 procenta. Kouření, a to v jakékoliv formě, je oblíbené nejvíc právě mezi mladými. Ve věkové kategorii 15 až 24 let kouří klasické tabákové výrobky 34,3 procenta lidí, e-cigarety skoro čtvrtina (oproti desetině celkové populace).

grafík

Modrá linka: Podíl kuřáků starších 15 let v české populaci; v procentech. Červená linka: Podíl uživatelů e-cigaret starších 15 let v české populaci; v procentech.

Zdroj: SZÚ, Národní výzkum užívání tabáku a alkoholu v ČR

Stát už nyní zdaňuje klasické cigarety spotřební daní, která letos vzroste o 10 procent a zvýší cenu jedné krabičky o 20 kusech z průměrné ceny 136 korun o dalších osm korun. V následujících letech cigaretová daň vzroste pokaždé o pět procent, takže v roce 2027 vyjde jedna krabička i s daní na zhruba 160 korun.

Zdaňují se také zahřívané tabákové výrobky, které tabák obsahují, ale místo karcinogenního hoření se tabáková náplň pouze ohřívá proudem baterie. Zahřívaný tabák stát dosud zdaňuje minimálně, sazba tvoří zhruba čtvrtinu sazby z klasických cigaret a letos vzroste na necelou třetinu.

Vládní konsolidační balíček, který zavádí od letoška tyto vyšší sazby, poprvé zavádí daň také u alternativních výrobků, jako jsou právě e-cigarety a nikotinové sáčky.

tabulka1

*Součet jednotlivých podílů je vyšší, protože někteří lidé užívají tabák více způsoby.

tabulka2

*alespoň jednou měsíčně

Zdroj: SZÚ, Národní výzkum užívání tabáku a alkoholu v ČR

Podle mluvčího ministerstva financí Petra Habáně budou e-cigarety a nikotinové sáčky výhledově zdaněny ve všech členských státech Evropské unie, příslušná legislativa se už připravuje. A Česko na to s předstihem reaguje. „Tyto výrobky jsou populární zejména u mládeže a jejich zdanění – a s ním související zdražení – sníží riziko nárůstu nově závislých,“ uvedl Habáň.

Výrobci a prodejci začnou uvádět na trh náplně do e-cigaret se spotřební daní (formou kolku jako u klasických cigaret) od 1. dubna, do konce září mají pak čas na doprodej zásob těch nezdaněných.

„Těžko zatím posuzovat, jak se vyšší daň, a tedy i vyšší finální cena projeví v prodejích. A případně i zájmu o elektronické cigarety. Mrzí mě ale, že stát se na jedné straně hlásí k principu menší regulace u výrobků, které mají snížené riziko na zdraví, ale v reálu to neplatí,“ sdělil serveru Lidovky.cz Robert Hrdlička, prezident Komory elektronického vapování (z anglického slova vapor čili pára), která sdružuje výrobce a prodejce e-cigaret a náplní do nich.

Vláda totiž původně plánovala zdanit náplně sazbou 10 korun za každý mililitr. To by aktuální cenu nejběžnějšího balení o 10 mililitrech skokově zdražilo ze 100 na 220 korun včetně DPH.

Klasické cigarety zdražují pomaleji

Extrémní růst daně z e-cigaret resort zmírnil tím, že ho rozložil do čtyř let – pokaždé sazba vzroste o 2,5 koruny za mililitr. I tak se ovšem cena včetně DPH každý rok zvýší o 30 korun, zatímco u krabičky klasických cigaret nejvýš o osm korun.

Profesorka Eva Králíková z Lékařské fakulty Univerzity Karlovy a vedoucí Centra pro závislé na tabáku III. interní kliniky 1. LF UK a Všeobecné fakultní nemocnice Praha takové zdanění kritizuje. Upozorňuje na nezávislé studie, například britského ministerstva zdravotnictví, podle nichž e-cigarety obsahují o 95 procent méně škodlivých látek než klasické tabákové cigarety.

„Takové daňové znevýhodnění e-cigaret je hodně špatně, byť v té nejvyšší částce přijde až po čtyřech letech. Stát by měl především zatížit vysokou cenou klasické cigarety, případně i zahřívaný tabák. Náplně do elektronických cigaret by měly být zdaněny jen minimálně,“ dodala lékařka Králíková.

Zdroj: https://www.lidovky.cz/byznys/vapovani-elektronicke-cigarety-spotrebni-dan-koureni.A240109_120908_ln_ekonomika_lvar