Přejít k hlavnímu obsahu

Shrnutí e-cig summitu: Debata o vapingu pokračuje část 1.

V tomto roce byl summit v hektickém tempu, bylo zde mnoho přednášejících i mnoho obsahu. Konstantinos sám měl přes 50 slidů v teoretické 20 minutové části. Zaměříme se tedy pouze na klíčové body, citace a data.

Prof Robert West: Trendy v použití e-cigaret

Professor Robert West zveřejnil měsíční průzkum, při kterém zjistil, že trend v užívání e-cigaret stále roste, ale zpomalil. To by mohlo být způsobeno negativními zprávami v mediích. Jen menšina kuřáků věří, že jsou e-cigarety bezpečnější než cigarety tabákové. Nicméně třetina kuřáků používá jiné nikotinové produkty, s největší pravděpodobností e-cigarety. Použití jiných licencovaných nikotinových prostředků klesá. V současnosti jsou e-cigarety nejoblíbenějším prostředkem pro odvykání kouření a jsou výrazně efektivnější než jiné nikotinové náhražky.

Prof Marcus ManafoE-Cigarety – použití v uzavřených veřejných prostorech: Jak může výzkum ovlivnit regulaci

Manafo se zaměřil na vzorek karcinogenů následující kouření a vaping. Po kořuení prudce stoupá hladina formaldehydu. Zatímco vapeři formaldehyd vydechují, nedochází k žádnému vzrůstu, a to naznačuje, že přítomný formaldehyd je vytvořen vnitřním metabolismem. (Později v průběhu summitu bylo zjištěno, že hladiny formaldehydu v kouření jsou tak nízké, že není pravděpodobné, aby byly příčinou kuřáckých onemocnění.)

Manafo také poukázal na to, že jsme schopni detekovat karcinogeny na extrémně nízkých úrovních a jen proto, že jsme schopni je odhalit, neznamená, že mají nějaký účinek. Prvky v e-cigaretách jsou v zanedbatelném množství oproti tabákovým cigaretám. Manafo argumentoval tím, že pravděpodobně vdechl více karcinogenů cestou metrem na konferenci.

Linda Bauld

Bauld uvedla, že částice ve vaping prostředí jsou podobné jako v prostředí bez výparů e-cigaret. Podle ní, pokud bychom zakázali e-cigarety na základě jimi produkovaných emisí, museli bychom také zakázat vonné svíčky či osvěžovače vzduchu.