Poslanci mají vážné výhrady k novému znění protikuřáckého zákona. Vadí jim hlavně zákaz elektronických cigaret. Zákon v původní verzi nejspíš nemá šanci na schválení.
Poslanci se chystají potopit přísný protikuřácký zákon. Vadí jim zákaz elektronických cigaret
Protikuřácký zákon ještě ani nedoputoval na jednání sněmovny a poslanci už začali snášet argumenty, proč ho smést ze stolu.
"My tady chceme chránit servírky před kouřením v restauracích, ale už neřešíme, že některé z nich musí obsluhovat i hosty na technoparty. Tam jim praskají ušní bubínky," říká sociálnědemokratický poslanec Jiří Koskuba.
Návrh protikuřáckého zákona z dílny svého stranického kolegy a ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka proto prý nepodpoří.
Kouření v restauracích nevadí ani člence klubu Úsvit Olze Havlové. Kuřáky by místo v hospodách omezila spíš na ulicích. "V restauracích, kde se jí, se už stejně nekouří. Ale na zastávkách je velký nepořádek a spousta vajglů," uvedla poslankyně.
5 let platí od července 2010 poslední protikuřácký zákon. Restauratéři se podle něj mohou sami rozhodnout, zda se u nich bude kouřit, či ne.
Podle kuloárních informací ve sněmovně čile lobbují zástupci klasických tabákových firem, prodejci cigaret a restauratéři.
Postupně tak vznikají plány, jak přísný zákon zmírnit.
Jeden příklad za všechny: minulý týden, kdy už měl být protikuřácký zákon podle původního plánu projednán, se ve sněmovně konal odborný seminář na téma elektronické cigarety.
Poslanec Igor Nykl (ANO) na něj pozval i výrobce elektronických cigaret, kteří chtějí své zboží z protikuřáckého zákona vyškrtnout. Argumentovali například tím, že jiné evropské země považují e-cigarety dokonce za léčivo, které pomáhá při odvykání kouření. A poslanci na jejich argumenty slyší.
"Nepřijde mi účelné zakazovat elektronické cigarety, které okolí neohrožují," myslí si například šéf ústavněprávního výboru Jeroným Tejc z ČSSD.
Mezi další problémy, na kterých se projednávání zákona pravděpodobně zasekne, patří i konec vodních dýmek v čajovnách, zákaz kouření na festivalech a koncertech nebo povinnost mít jeden nealkoholický nápoj levnější než alkohol.
"Je divné, když přijdete do restaurace a pivo je tam levnější než voda. Ale nemyslím si, že bychom o tom měli rozhodovat my poslanci," domnívá se poslankyně za ČSSD Miroslava Strnadlová.
Vládní koalice proto zatím nebyla schopná normu protlačit ani prvním čtením. Přitom plošný zákaz kouření měl v restauracích a barech platit už od ledna příštího roku.
"Ministerstvo zdravotnictví by termín 1. ledna chtělo stále zachovat. Návrh zákona je zařazen na jednání, které začíná příští týden. Není ale jisté, jestli na projednání dojde," přiznává mluvčí ministerstva zdravotnictví Štěpánka Čechová.
Ostatně vedení resortu zdravotnictví nabralo se zákonem dokonce několikaleté zpoždění. Normu sepsal už před čtyřmi lety Němečkův předchůdce Leoš Heger, vládě ji ale nakonec předložil až současný ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček − a to téměř dva roky po svém jmenování. Vládě ji poslal až letos v létě.
Sociální demokraté už otevřeně přiznávají, že nepočítají ani s původním termínem, ani se zněním zákona. "Nepočítám, že to projde přesně v té podobě, jak navrhuje vláda. Nějaké věci asi kvůli pozměňovacím návrhům vypadnou," řekl šéf poslaneckého klubu ČSSD Roman Sklenák.
Jeho klub spoléhá na to, že když od některých požadavků ustoupí, podaří se uhájit alespoň samotný zákaz kouření.
Koaliční partneři z hnutí ANO jsou ale méně optimističtí.
Mají v živé paměti, jak neslavně dopadl jejich "rychlý" protikuřácký zákon.
Jednoduchou novelu o několika větách, která by zakázala kouření v restauracích, se jim nepodařilo dostat ani na program sněmovny.
"Když neprošel tento jednoduchý návrh, nepředpokládám, že by prošlo toto," míní poslanec Martin Komárek.