Přejít k hlavnímu obsahu

Podle italské studie je použití elektronických cigaret bezpečné, nepomohou však kuřákům přestat kouřit

Podle italské studie zveřejněné v „PloS One medical journal“ mohou elektronické cigarety pomoci e-kuřákům od návratu k tabákovým cigaretám, avšak nepomáhají uživatelům obou typů cigaret přestat kouřit.

Čtrnáct italských vědců z různých vysokých škol, zdravotnických organizací a Vyššího ústavu zdraví sledovalo početný vzorek uživatelů e-cigaret, kuřáků i duálních uživatelů po dobu 12 měsíců. Výzkumu se zúčastnilo 236 uživatelů e-cigaret (všichni bývalí kuřáci), 491 tabákových kuřáků a 232 uživatelů obou cigaret (tzv. duálních uživatelů).

Po ročním sledování tato studie odhalila, že 61,9% z těch, kteří přestali úplně kouřit a věnovali se pouze vapingu, se nevrátilo k tabákovým cigaretám. Zatímco pouze 20,6% kuřáků a 22% duálních uživatelů se povedla úplná abstinence od tabáku. Vědci tedy došli k závěru, že elektronické cigarety nijak nebo velmi málo napomohli k odvykání kouření duálním uživatelům cigaret.
Podle podrobnějších údajů, které byly v této studii zveřejněny na konci 12 měsíčního výzkumného období zůstalo u elektronických cigaret 46,2% vaperů, 15,7% uživatelů se vzdalo jak vapingu tak kouření, 10,6% se vrátilo zpět k tabákovým cigaretám, ale nevzdalo se ani e-cigaret a 27,5% se vrátilo pouze k běžným cigaretám.
Mezi kuřáky pak 77,6% i nadále kouřilo výlučně tabákové výrobky, 13,7% se úplně vzdalo svého zlozvyku, 6,9% i nadále kouřilo, ale začalo používat i e-cigarety a 2,8% přešlo pouze na vaping.
Co se týče duálních uživatelů 53,5% mělo přestat s elektronickými cigaretami, ale nekouřilo, 24,6% i nadále používalo oba typy, 11,6% se vzdalo obou typů a 10,3% skončilo s tabákovými cigaretami.
Podle spoluautora studie a zvláštního komisaře v italském Vyšším institutu pro zdraví Waltera Ricciardi jsou elektronické cigarety funkční alternativou pro udržení bývalých kuřáků od návratu k tabákovým cigaretám. Pravděpodobně však nepomohou lidem přestat kouřit. Ricciardi však také poznamenal, že elektronické cigarety se ukázaly během této 12měsíční studie jako bezpečné pro konzumaci. On ani jeho kolegové si nevšimli žádných nežádoucích účinků vapingu mezi uživateli e-cigaret.
Koneční výsledky tohoto výzkumu se očekávají v roce 2019, ale vzhledem k jejich důležitosti se rozhodli autoři studie zveřejnit své dosavadní poznatky již nyní.

Celý článek v originále zde: http://vaperanks.com/italian-study-claims-e-cigarettes-are-safe-to-use-but-dont-help-smokers-quit/

Zdroj: http://vaperanks.com