V roce 2006 vypracovala Světová zdravotnická organizace (WHO) Rámcovou úmluvu o kontrole tabáku (FCTC) aby prosazovala politiku členských zemí s cílem omezit užívání tabáku. Zástupci členských zemí se scházejí každé dva roky, aby projednali zlepšení a implementaci FCTC. Toto setkání je známé jako konference smluvních stran (COP) a deváté takové setkání, COP 9, proběhne mezi 9. a 13. listopadem 2021.
PETICE CASAA, CHCEME ABY WHO PŘESTALA ŠÍŘIT LŽI O VAPINGU!
WHO ale doporučuje, extrémní opatření týkající se elektronických cigaret jako je vysoké zdanění, zákaz příchutí a přímý zákaz elektronických cigaret. Jinými slovy odmítá přijetí těchto bezpečnějších nikotinových produktů. Abychom to lépe vysvětlili, rozhodnutí WHO má vliv hlavně na země s nízkými a středními příjmy (LIMC), které jsou domovem více než 80% světové populace kuřáků.
Před COP 9 společnost CASAA (The Consumer Advocates for Smoke-free Alternatives Association) povzbuzuje k podpisu níže uvedené mezinárodní petice požadující od WHO následující věci:
-
Přestaňte nám lhát a poskytujte pouze pokyny založené na spolehlivých vědeckých faktech, metodikách a zásadách.
-
Regulujte na základě spolehlivých vědeckých faktů, které zahrnují účast zúčastněných stran (včetně spotřebitelů) jako součást rozhodovacího procesu.
-
Nepřehlížejte základní lidské právo na zlepšení zdraví, které je jedním ze základních principů WHO a zní: „Sloužit veřejnému zdraví po celou dobu - dát přednost zájmům lidí a jejich zdraví."
-
Přestaňte zasahovat do práv dospělých na informovaná rozhodnutí týkající se jejich zdraví a pohody.
-
Nediskriminujte kuřáky ani uživatele bezpečnějších nikotinových produktů, protože nedělají to, co od nich chcete tím dodržujte další vlastní princip. „Usilujeme o to, aby se lidé cítili bezpečně, respektováni, zmocněni, spravedlivě zacházeni a náležitě uznáni.“
-
Řiďte se svým vlastním mandátem „Otevřeně komunikujeme se všemi a učíme se jeden od druhého“
-
Nepoužívejte pandemii COVID-19 jako záminku k přehlížení našich práv na výběr alternativ. „Řídíme se nejlepšími dostupnými vědeckými, důkazními a technickými znalostmi, neustále se rozvíjíme a inovujeme, abychom reagovali na měnící se svět.“
-
FCTC zahrnuje definici kontroly tabáku, která uznává snižování škodlivých dopadů jako součást celkové strategie snižování předčasné smrti a nemocí připisovaných kouření. Doposud se však politická doporučení pocházející od WHO zaměřují jen na donucovací zásahy shora dolů, které v konečném důsledku odvádí bezpečnější alternativy od lidí, kteří kouří.
Věnujte prosím dnes chvilku k podpisu petice a vyzvěte WHO, aby ctila svůj vlastní mandát sledováním vědy a zahrnutím strategií snižování škodlivých dopadů tabáku ke zlepšení globálního zdraví.
PODEPSAT PETICI
Zdroj: CASAA