Přejít k hlavnímu obsahu

EU otevřela veřejné jednání o elektronických cigaretách, zapojit se můžete i vy!

Mnoho politiků a anti-vapingových organizací volá po tom, aby se s elektronickými cigaretami zacházelo stejně jako s kouřením. To by, ale znamenalo katastrofu pro vapery a veřejné zdraví. Miliony vaperů by tak mohly být nuceni přejít zpět ke kouření kvůli zákazu příchutí, daním a dalším omezením. Elektronické cigarety by se stali méně dostupné právě pro ty, kteří je nejvíce potřebují. 

 V těchto dnech Evropská komise připravuje novou verzi Směrnice TPD (Tobacco Products Directive), díky které jsou Evropě elektronické cigarety a e-liquidy regulovány už od roku 2014. Úkolem Evropské komise je mimo jiné i ochrana spotřebitelů a proto bylo jednání otevřeno i pro širokou veřejnost. Politika týkající se elektronických cigaret byla často v minulosti založena pouze na názorech odborníků, kterým mnohdy unikalo to nejdůležitější, příběhy skutečných lidí. Což znamená, že nyní máme jedinečnou příležitost něco změnit a zapojit se do boje o elektronické cigarety. 

Vaše zkušenosti s e-cigaretami v českém jazyce můžete zasílat, do 17.6.2022, na oficiální stránky Evropské komise  ZDE
Abyste se mohli zúčastnit, stačí provést tyto kroky:
  • Klikněte na „zaslat připomínky“

  • Vyberte preferovaný jazyk

  • Vytvořte si účet

  • Řekněte svůj příběh o tom proč jsou pro vás elektronické cigarety důležité a jak vám pomohly v odvykání kouření.

Za elektronické cigarety bojují i vapingové organizace 

World Vapers' Alliance (WVA) uspořádala před Evropským parlamentem uměleckou instalaci s důležitým vzkazem pro politiky: Příchutě pomáhají kuřákům přestat!

Jde už o třetí událost celoevropské kampaně WVA #FlavoursMatter. Kampaň byla zahájena s jediným cílem: ukázat zákonodárcům v Evropě a po celém světě, že příchutě elektronických cigaret jsou nástrojem pro odvykání kouření.  Demonstrace proběhly ve Stockholmu ve Švédsku a v nizozemském Haagu.

Krátce po demonstraci bylo v Nizozemsku oznámeno odložení nizozemského zákazu příchutí elektronických cigaret o šest měsíců.

auto

 

Příchutě hrají zásadní roli v odvykání kouření. Miliony Evropanů už přestaly a přešly na vaping. Rozmanitost příchutí je jedním z nejdůležitějších důvodů, proč mnoho lidí přechází na e-cigarety a už se nikdy ke kouření nevrátí. Viděli jsme, že vaping funguje! Jsme proto potěšeni, že někteří europoslanci jsou s námi a pomáhají nám příchutě hájit. 

Říká Michael Landl, ředitel World Vapers' Alliance.

Michael Landl pochází z Rakouska a sídlí ve Vídni. Je to zkušený politik a vášnivý vaper. Studoval na univerzitě v St. Gallen a pracoval pro několik veřejných institucí a také v německém parlamentu.

Instalace se zúčastnil i poslanec Evropského parlamentu Pietro Fiocchi:

Všichni souhlasíme s tím, že nekouřit je nejlepší volba, ale také dobře víme, že zvyšování daní a omezení elektronických cigaret nejsou funkční řešení! Pevně ​​věřím, že alternativní systémy k tradičním cigaretám jsou nejlepším nástrojem k výraznému snížení procenta plicních onemocnění a rakoviny! Jakýkoli ideologický přístup proti takovým systémům je špatný a jde proti vědeckým důkazům.

I do této kampaně se můžete zapojit i vy a poslat svůj vape příběh  v češtině, jednomu z našich europoslanců pomocí odkazu: https://worldvapersalliance.com/ na příchutích záleží 

WWA

Musíme zvýšit náš hlas a říci zákonodárcům o všech pozitivních věcech, které elektronické cigarety a příchutě mají a jak velkou roli hrají při pomoci kuřákům přestat. Studie ukazují, že dospělí, kteří vapují ochucené e-cigarety, mají o 230 % vyšší pravděpodobnost, že přestanou kouřit , než ti, kteří používají neochucené e-cigarety, a my musíme zajistit, aby to bylo zohledněno při navrhování příštích zákonů.