Přejít k hlavnímu obsahu

NOVÉ STUDIE POTVRZUJÍ, JAK MOC JSOU DŮLEŽITÉ PŘÍCHUTĚ E-LIQUDŮ!

V poslední době jsou příchutě e-liquidů velkým tématem zejména v USA, ale dnes už i v Evropském parlamentu. Dlouho se diskutuje o jejich možném zákazu. Nedávná studie stejně jako mnoho dalších před tím, ale zjistila, že omezování výběru e-liquidů není správná cesta, protože příchutě jsou hnacím motorem úspěchu, jak s kouřením přestat. Nedávno zveřejněný článek od nezávislých vědců potvrzuje to, že vapeři preferují ovocné nebo cukrovinkové příchutě více než ty tabákové.

Na přípravě článku týkající se studie, Jakou roli hrají příchutě v popularitě elektronických cigaret, publikovaného v časopise Chemické smysly spolupracovala Erna Krüsemann z Národního institutu pro veřejné zdraví a životní prostředí v Nizozemsku, s nizozemským týmem, včetně Loes van Tiel, Jeroen Pennings, Wim Vaessen, Kees de Graaf, Reinskje Talhout a Sanne Boesveldt.

Kuřáci mohou snížit své zdravotní riziko přechodem na elektronické cigarety.

I když jsou elektronické cigarety o 95% méně škodlivé než cigarety klasické, zcela neškodné nejsou, samozřejmě je nejlepší nekouřit vůbec. Ohledně používání elektronických cigaret panují obavy, že by jejich atraktivní příchutě, mohli k vapingu přilákat nekuřáky a mládež. 

Ve studii dospělí vapeři ohodnotili své preference e-liquidů. Ve všech skupinách se typicky sladké a mátové příchutě (např. meloun, máta peprná a různé cukrovinkové příchutě ) líbily podstatně více než e-liquidy s příchutí tabáku.

„Zákaz všech příchutí kromě tabákových pravděpodobně sníží přitažlivost elektronických cigaret." 

Další práce byla publikována v časopise Nicotine & Tobacco Research. Tým zahrnuje Ann McNeill, která byla hlavní autorkou nedávné aktualizace dokumentů pro Public Health England,  Vaping in England.

Studie zkoumala údaje shromážděné od 886 současných kuřáků a vaperů. Ptala se jich, které příchutě preferují, a zda lze prokázat, že preference příchutí souvisí s úspěšným ukončením užívání tabáku.

Zjistili, že většina kuřáků, kteří původně přešli na tabákové příchutě elektronických cigaret, se postupně přesunuli k sladším výrobkům, které jim pomohli nevrátit se zpět k cigaretám, a došli k závěru:

„Užívání ovocných a jiných sladkých aromatizovaných e-liquidů pozitivně souvisí s ukončením kouření. “

Výzkumný tým uvedl: „Vzhledem k tomu, že několik jurisdikcí zvažuje omezení nebo zákaz prodeje ochucených e-liquidů, je důležité zvážit, jak toto politické rozhodnutí ovlivní stávající vapery, kteří používají elektronické cigarety jako pomoc od kouření."

Naše výsledky naznačují, že vapeři, kteří užívali sladké příchutě, měli větší šanci s kouřením přestat ve srovnání s těmi, kteří používali pouze příchutě tabákové.  

Zdroj: Pubmed

Full text studie ke stažení zde