Přejít k hlavnímu obsahu

Náruživý kuřák Kubera v Senátu navrhne absolutní zákaz cigaret v Česku

Ze své kanceláře na magistrátu v Teplicích udělal oficiální kuřárnu, jednání zastupitelstva přerušuje častými pauzami, aby si odběhl k popelníku. Nyní se však teplický primátor a senátor Jaroslav Kubera rozhodl navrhnout v Senátu úplný zákaz kouření. Nadsázkou chce zjistit, kdo to z poslanců a senátorů s omezováním kouření myslí vážně.

„Až se bude v Senátu projednávat protikuřácký zákon, vystoupím s pozměňovacím návrhem,“ oznámil známý obhájce uživatelů tabáku a zarputilý kritik protikuřáckých restrikcí. Kdo čeká, že Kubera přednese řeč na podporu kuřáků, bude udiven. „Chci navrhnout absolutní zákaz tabáku,“ prohlásil. „Ne, skutečně nejde o recesi,“ dodal vzápětí.

A už má vymyšlené i detaily. Zákaz by se podle něj týkal výroby, prodeje, dovozu i přechovávání tabákových výrobků. A myslí i na sankce. „Tresty bych opsal ze zákazu marihuany. Povolil bych jen malé množství tabáku pro vlastní potřebu, ale vzhledem k tomu, že kusovky už se neprodávají, bude to vlastně zákaz absolutní,“ vylíčil.

S dodržováním zákazu by prý sám problém neměl. „Respektoval bych to,“ ujistil Kubera, který se v minulosti pochlubil třeba tím, že jednou si zapálil i na toaletě v letadle, když už byl nikotinový „absťák“ příliš silný.

Kubera je sice známý šprýmař, svým návrhem však nechce jen pobavit. Nadsázkou sleduje i jiný cíl. „Aspoň se ukáže, kdo to s omezováním kouření myslí vážně, když už je kouření tak nebezpečné a tabák obsahuje 70 jedovatých látek,“ řekl.

A Kubera přidává vzkaz strážcům české kasy: „My kuřáci jsme největší plátci daně. Jsem zvědavý, jestli se stát bez našich 70 miliard ročně obejde.“

Než se protikuřácký zákon dostane do Senátu, chvíli to potrvá. S největší pravděpodobností to bude až příští rok. Nejprve musí projít Sněmovnou, kde letos na jaře kvůli nedostatku hlasů poslanců ANO, jimž se nelíbila výjimka zřizovat v restauracích kuřárny, padl. Teď vládní strany ČSSD, ANO i KDU-ČSL slibují, že projde. Hromadu pozměňovacích návrhů ovšem mají připravenou komunisté a Marek Benda z ODS, k nimž se nyní přidal i Kubera.

Postih podle promile i rychlosti

Vymýšlením originálních návrhů je Kubera známý. Například v červnu přišel s nápadem, jak řešit alkohol za volantem. Bylo to v reakci na návrh jeho kolegy v Senátu Zdeňka Škromacha, který chce tolerovat 0,8 promile v krvi cyklistů. Kubera navrhl povolit 0,5 promile řidičům v autech, překročení hranice však tvrdě trestat. „Za každou desetinu navíc by řidič přišel na měsíc o řidičák. A to až do 2,9 promile, kdy by dotyčný musel odevzdat papíry na dva roky. Za 3 promile a víc už by to bylo na doživotí,“ řekl.

Zatímco Škromachův návrh Senátem prošel a bude ho řešit Sněmovna, Kubera o svém nápadu zatím jen mluví. Prý chce otevřít diskusi. Podobně otevíral diskusi, když navrhoval měřit chodcům rychlost chůze po zebře a příliš pomalé pokutovat za zdržování silničního provozu.

Nebo svérázným způsobem trestat naopak rychlé řidiče. Za překročení povolené rychlosti o 10 kilometrů v hodině by policista nařídil šoférovi povinnou desetiminutovou pauzu. Při překročení o 20 kilometrů by to bylo 20 minut, při 30 půl hodiny. Otevřením diskuse to však skončilo, tresty pro pomalé chodce ani rychlé řidiče nakonec nenavrhl.

Zdroj:http://zpravy.idnes.cz/jaroslav-kubera-zakaz-cigaret-protikuracky-zakon-fvr-/domaci.aspx?c=A160925_211528_domaci_ale