Mezinárodní živá panelová diskuse expertů a obhájců elektronických cigaret, která proběhla 6.6. 2021 diskutovala o řadě nepřesností, které byly nedávno zmíněny ve světových médiích.
MEDIÁLNÍ NEPRAVDY O ELEKTRONICKÝCH CIGARETÁCH
Asijsko-pacifická koalice spotřebitelských organizací Tobacco Harm Reduction (THR) byla hostitelem panelové diskuse The Coalition of Asia Pacific Tobacco Harm Reduction Advocates (CAPHRA), The Advocates Voice (TAV), která měla premiéru 6.6.2021 v 12:00 hongkongského času nebo 16:00 novozélandského času.
Diskuse zahrnovala segment týkající se poslední zprávy Světové zdravotnické organizace (WHO) o regulaci tabákových výrobků a jejího kontraproduktivního postoje k elektronickým cigaretám a jejich vlivu na snižování škodlivých dopadů tabáku. Diskuze byla simultánně vysílána na Facebookovou stránku CAPHRA na https://www.facebook.com/ caphraorg, kde byli diváci vyzváni, aby kladli otázky.
Uvedla před vysíláním výkonná koordinátorka CAPHRA Nancy Loucas.
Budeme diskutovat o regulaci tabákových výrobků a o opatřeních, které můžeme podniknout, a o tom, co musí spotřebitelé a veřejnost udělat, pro to aby chránili svá práva, aby mohli informovaně rozhodovat o svém zdraví, dodala. TAV se rovněž snaží čelit nedávné lavině nepravd a mýtů, které se o vapingu zveřejňují, jako například, že „epidemie vapingu mládeže se vrátila. " Toto tvrzení je v médiích velmi oblíbené, snaží se tak vzbudit emoce, ale máme několik velmi solidních empirických důkazů, které toto tvrzení vyvrací.
Nancy Loucas, dále řekla, že média také uvádí, že vapování e-liquidů s příchutěmi může být nebezpečné, a někteří dokonce tvrdí, že vaping ohrožuje domácí mazlíčky. TAV se bude zabývat všemi těmito skutečnostmi a všemi dalšími nepodloženými tvrzeními.
Dopady zavádějících mediálních zpráv
Průzkum provedený v obchodech s elektronickými cigaretami v USA, v roce 2020, odhalil, že senzacechtivé a zavádějící mediální zprávy, které v USA byly zveřejňovány v souvislosti s onemocněním plic, způsobily v roce 2020 většinu škod na vapingovém průmyslu a to dokonce větší než pandemie koronavirů, jak by se dalo předpokládat.
Průměrné tržby v obchodech mezi lety 2019 a 2020 poklesly o 18%, přičemž přibližně 80% obchodů hlásilo pokles. Je zajímavé, že státní a místní zákazy příchutí e-liquidů přispěly zhruba ke ztrátě prodeje jen o 7%.
Uvedl šéfredaktor ECigIntelligence Barnaby Page. Ukázalo se, že propuknutí epidemie EVALI (onemocnění plic) bylo způsobeno vapováním kontaminovaných produktů z pouličního konopí a nemá to nic společného s nikotinovými e-liguidy, které prodávají legitimních obchodech s elektronickými cigaretami, ale přesto tyto malé podniky těžce utrpěly v důsledku senzacechtivých zpráv.
Zdroj: Vaping post