Přejít k hlavnímu obsahu

E-cigarety jsou v zájmu kuřáka i státu

Naše výrobky škodí o 95 procent méně, říká Robert Hrdlička, prezident Komory elektronického vapování.

Tradiční cigarety už nejsou v módě a jsou vidět stále méně. O to výraznější jsou jejich moderní elektronické alternativy, ačkoliv ani ty nejsou zásadní novinkou. Česko se stalo jednou z prvních zemí, kde se začaly po roce 2008 prodávat. První zákon, který prodej reguloval, přišel v roce 2009.

V některých zemích jsou považované za nástroj v boji proti kouření, jinde je postoj opatrný, až negativní. O situaci na trhu s elektronickými cigaretami a postoji státu k nim jsme mluvili s Robertem Hrdličkou, prezidentem Komory elektronického vapování (KEVAP).

Robert

Elektronické cigarety jsou označované za méně rizikové alternativy kouření. Není to jen marketingový trik?

Chápu, že někteří lidé mají pochybnosti. Tvrzení o významně menší škodlivosti však neříkají výrobci a prodejci, ale shodují se na něm přední experti v Česku i v mnoha jiných zemích. Veřejné instituce ve Velké Británii dokonce přesvědčují kuřáky, aby k e-cigaretám přešli.

Česko zavedlo první pravidla poměrně rychle. Jaký je současný postoj českých úřadů k elektronickým cigaretám?

Regulace je potřebná. Je společným zájmem slušných prodejců i státu, aby v obchodech byly jen testované a prověřené výrobky. Navíc si úředníci i politici postupně uvědomují potenciál elektronických cigaret. Počty kuřáků neklesají stejně rychle jako v minulosti a náklady na léčbu nemocí z kouření jsou vysoké. Pokud kuřák cigarety zahodí a začne užívat e-cigaretu, zátěž pro jeho zdraví se velmi zmírní. Je to tedy v zájmu jak kuřáka, tak státu. Nejlepší je přestat úplně, ale není to jednoduché.

Jak se v praxi vstřícnější postoj státu projevuje?

Velký zlom nastal při prosazování zákazu kouření v restauracích. Ministerstvo zdravotnictví i poslanci nakonec podpořili, aby se e-cigarety mohly používat v barech a restauracích. Dává to smysl. Pokud měl tento zákaz lidi motivovat k omezení kouření, je nutné dát alternativám mírnější podmínky. Samozřejmě na nás dopadá další evropská regulace, která před několika lety výrazně zvýšila administrativu, ale to je stav, se kterým se musejí podnikatelé v mnoha oborech smířit.

Tím se dostáváme k Evropské unii a jejímu postoji k elektronickému kouření. Vaše komora nedávno varovala, že se chystají významné změny. O co přesně jde?

Věcí je několik. Nám vadí, že se evropské instituce odmítají na e-cigarety dívat jako na příležitost. Namísto toho vidí pouze další výrobek s nikotinem a házejí ho do stejného pytle s tradičními cigaretami. Netvrdíme, že naše výrobky jsou zdravé. Považuje­me ale za prokázané, že škodí kuřákům o 95 procent méně. Myslí-li Evropa boj proti rakovině a ochranu zdraví kuřáků vážně, měla by využít všech možností.

Týká se evropská regulace i daní?

Ano. V některých členských zemích EU daň na náplně do e-cigaret nyní je, v jiných nikoli. Česko zatím daň nezavedlo, výnos z ní by byl totiž poměrně malý. Nyní ale hrozí, že se zavede jednotná spotřební daň. Máme v té souvislosti především strach, aby se e-cigarety nestaly pro uživatele příliš drahé. Důsledkem by byl černý trh, který by poškozoval nejen obchodníky, ale i výběr všech daní. A neprospělo by to ani lidem, protože na černém trhu se nebudou dodržovat současné přísné standardy kontroly složení u náplní.

Jak se k připravované evropské legislativě staví Česko?

Několik uplynulých měsíců řešili ministři i poslanci jiné věci. A během sestavování nové vlády a v jejích prvních krocích to bude podobné. Mám proto strach, že to dopadne jako obvykle. Evropské instituce připraví návrh, některé země ho trochu pozmění a nakonec to projde. Český hlas při tom asi příliš nezazní.

Znamená to, že se tématu příliš nevěnujeme? V čem je problém?

Nechci lidem na příslušných úřadech křivdit. V roce 2019 vláda schválila národní strategii, která řešila problematiku kouření a nikotinu. Obsahovala rozumné principy a vycházela z doporučení expertů. Pak ale přišel covid-19 a celé téma usnulo. Pro nás je důležité, jak o e-cigaretách stát uvažuje a jak chce trh regulovat. Pokud zvládáme formulovat na celou věc názor, měli bychom ho umět prosazovat i v Evropě.

 

Zdroj: Týdeníkeuro.cz