Přejít k hlavnímu obsahu

Dražší e-cigarety vrátí kuřáky k tabáku

Zvýšení daňové zátěže na elektronické cigarety, které by mohlo zvýšit ceny těchto alternativ víc než klasických cigaret, bylo jednou z kontroverzních otázek v konsolidačním balíčku, na kterém se vládní koalice neshodla. Nakonec bylo rozhodnuto o mírnějším navýšení. Nicméně odborníci v oblasti závislostí varují, že i takový kompromis může výrazně zvýšit náklady na elektronické cigarety a přivést některé uživatele zpět k tradičnímu tabáku.

Tato varování se zakládají na nedávném průzkumu IPSOS, který byl prováděn za účelem Think tanku pro racionální politiku závislostí. Z průzkumu vyplývá, že v případě významného nárůstu cen elektronických cigaret by většina kuřáků skutečně uvažovala o návratu k tradičním cigaretám.

Dnes stojí deset mililitrů náplně pro elektronické cigarety přibližně stovku korun, zatímco krabička cigaret je kolem 140 korun. Vláda nyní navrhuje postupné zvýšení cen náplní až na 220 korun za stejné množství, a to během čtyř let.

Autoři studie upozorňují, že pokud by elektronické cigarety byly dražší než tradiční cigarety nebo tabák, mnoho uživatelů by mohlo přejít na levnější, ale zároveň škodlivější alternativy. Toto zdůrazňuje důležitost cenového faktoru, který je pro 22 % uživatelů elektronických cigaret důležitý a dokonce pro 13 % těch, kteří jsou velmi závislí na nikotinu, je to hlavním důvodem pro volbu.

Helena Gherasim, předsedkyně rady Asociace poskytovatelů adiktologických služeb, řekla:

Alternativy jsou mnohem méně škodlivé než tradiční tabákové výrobky. Studie ukazují, že tyto alternativy nahrazují klasické cigarety ve společnosti. Ale aby byl tento přechod úspěšný, kuřáci musí mít ekonomickou motivaci. Tyto alternativy musí být nejen schopny nahradit kouření z psychologického a biologického hlediska, ale také musí být cenově atraktivnější.

Adiktolog Viktor Mravčík z Národního ústavu duševního zdraví dodal:

S vyššími cenami elektronických cigaret existuje riziko, že mnozí uživatelé začnou upřednostňovat levnější, ale zároveň škodlivější alternativy.

Názor adiktologa z Všeobecné fakultní nemocnice, Adama Kulhánka, je odlišný:

Záleží na tom, jak budou ceny nastaveny. Uživatelů elektronických cigaret je v České republice asi pět procent, zatímco těžkých kuřáků je 24 procent. Měli bychom se zaměřit hlavně na tuto druhou skupinu. Myslím si, že toto je spíše argument na podporu průmyslu s alternativami.

Původní návrh zdanění počítal s deseti korunami na mililitr, což by mohlo způsobit zdvojnásobení cen. Toto návrhu se v červenci postavili Piráti a Lidovci s tím, že "nedává smysl, aby alternativy tabáku byly téměř stejně drahé jako běžné cigarety."

Nový návrh počítá s postupným zvyšováním daně. U elektronických cigaret by to bylo o 2,5 koruny za mililitr náplně v prvním roce, o 5 korun v dalším roce, ve třetím o 7,5 koruny a ve čtvrtém roce o 10 korun za mililitr náplně. Pokud se na výši spotřební daně díváme z pohledu stávajících cen.

Tom Philipp, lékař a poslanec KDU-ČSL, řekl:

Preferoval bych, aby lidé upřednostňovali elektronické cigarety. Pokud máme srovnatelné produkty, lidé budou mít tendenci upřednostňovat ty levnější. Určitě není správné, aby zdravější alternativa byla dražší.