Vláda by prý proto měla takzvané e-cigarety podporovat jako způsob pomoci kuřákům s odvykáním závislosti.
E-cigarety jsou zařízení na baterii, která přeměňují kapalnou náplň s nikotinem na páru. Jsou rychle rostoucí alternativou kouření běžných tabákových cigaret. Mezi řadou kuřáků jsou oblíbené, protože neobsahují dehet a další chemické látky jako běžné cigarety.
Dosud se ale zdravotnické organizace zdráhaly označit e-cigarety za zdraví méně škodlivou alternativu klasických cigaret. Některé vlády, například indická, se dokonce pokusily o jejich zákonné omezení.
Nejsou bez rizik, ale...
"E-cigarety nejsou zcela bez rizika, ale ve srovnání s kouřením přinášejí jen zlomek škod,"
uvedl profesor Kevin Fenton z agentury Veřejné zdraví Anglie, která na studii spolupracovala.
Většina škodlivin, které způsobují nemoci spojené s kouřením, v elektronických cigaretách podle studie zcela chybí, a riziko poškození zdraví je tak prý až o 95 procent nižší.
Studie financovaná z veřejných zdrojů vyznívá ale opačně než zpráva Světové zdravotnické organizace (WHO) z roku 2014, která vyzvala k přísné regulaci e-cigaret, zákazu jejich kouření v uzavřených prostorech a zákazu prodeje nezletilým.
V rozporu je rovněž s výsledky studie amerických vědců z Univerzity Jižní Karolíny, podle níž u náctiletých, kteří začali kouřit e-cigarety, existuje více než dvakrát vyšší pravděpodobnost, že přejdou ke klasickým cigaretám, než u mladých lidí, kteří elektronickou alternativu nikdy nevyzkoušeli.
Britská studie ale tvrdí, že neexistuje jediný důkaz, že by od e-cigaret vedla cesta ke klasickým tabákovým cigaretám a že by měly negativní vliv na klesající počet kuřáků ve Spojeném království. Navrhuje naopak podpořit e-cigarety jako levný způsob odvykání a umožnit lékařům, aby je mohli svým pacientům předepisovat.
V Británii podle odhadů v současnosti používá elektronickou cigaretu až 2,6 milionu lidí. Na následky kouření v zemi ročně umře asi 80 000 osob.