Přejít k hlavnímu obsahu

Nejnovější zpráva WHO opět útočí na vaping!

Osmá výroční zpráva Světové zdravotnické organizace (WHO) o globální tabákové epidemii, opakuje mylný postoj agentury k bezpečnějším alternativám nikotinu, jako jsou elektronické cigarety a nikotinové sáčky. Označuje je spíše jako „hrozbu“ než příležitost.

WHO stále ignoruje nezávislá data a rostoucí mezinárodní vědecké důkazy, které ukazují na účinnost elektronických cigaret, které pomáhají lidem po celém světě přestat kouřit.

Britská agentura pro veřejné zdraví (KAC) zprávu WHO komentovala zdůraznila následující body:

V této nejnovější zprávě WHO se tragicky ignorují nezávislá data a rostoucí mezinárodní vědecké důkazy, které ukazují, že alternativní nikotinové produkty jako jsou elektronické cigarety pomáhají lidem s kouřením přestat.

1,1 miliardy lidí nadále kouří po celém světě a 8 milionů životů je každoročně ztraceno kvůli chorobám souvisejícím s kouřením, což jsou čísla, která zůstávají statická po dvě desetiletí.

WHO není schopna prokázat, že její strategie kontroly tabáku vedla ke smysluplným výsledkům, z nichž nejdůležitější by byly podstatné poklesy kouření. WHO se místo toho zaměřuje na to, kolik zemí zavádí svá opatření „MPOWER“ zkratka pro Monitorování užívání tabáku a preventivní opatření, ochrana lidí před tabákovým kouřem, nabídka pomoci s odvykáním, varování před nebezpečím tabáku, prosazování zákazů reklamy, propagace a sponzorství, a zvyšování daní z tabáku.

WHO uvádí, že 104 zemí úspěšně zavedlo jedno nebo více opatření MPOWER. Od roku 2007. Zároveň uvádí, že 41 ze 49 zemí, které nezavedly jediné opatření, jsou země s nízkými a středními příjmy (LMIC), ale 80 procent světových kuřáků žije právě v LMIC. Jedná se o země, které jsou nejméně schopné zvládnout zátěž způsobenou kouřením nebo zavést „drahá a účinná“ opatření MPOWER. Mezitím kuřáci na celém světě úspěšně omezují a nebo přestávají kouřit pomocí bezpečnějších nikotinových produktů jako jsou elektronické cigarety u nichž bylo opakovaně prokázáno, že jsou podstatně méně škodlivé než kouření.

World Vapers Alliance (WVA)

vydala podobné prohlášení, že mezi zastaralými teoriemi ve zprávě WHO je takzvaná „teorie vstupní brány

Ředitel WVA Michael Landl vysvětlil, jak WHO zůstává směšně krátkozraká.

Kromě toho, že je zpráva prošpikovaná zkreslenými a falešnými tvrzeními proti vapování, je celý směr cesty uvedený v nejnovější zprávě WHO nesmyslný.

WHO místo toho, aby se soustředila na všechny důležité cíle, jako je pomoc při odvykání kouření, zaměřuje své zbraně na vaping, nejmocnější nástroj pro odvykání kouření na planetě. Zjevně považuje  za důležitější se upnout do úzkoprsého přístupu „přestat nebo zemřít“, který proslavili miliardáři, kteří WHO sponzorují jako je Mike Bloomberg. Realita je taková, že pokud svět bude následovat vedení WHO, méně kuřáků přestane a více jich zemře.

CAPHRA:

zpráva WHO si zaslouží odsouzení, které se jí dostává. Ve svém vlastním vydání dokumentu CAPHRA (Coalition of Asia Pacific Tobacco Harm Reduction Advocates) dodala, že nejnovější útok WHO na bezpečnější alternativy nikotinu je údajně financovaný Bloomberg Philanthropies a zaslouží si globální odsouzení, které se mu dostává.

Bez jakýchkoli věcných důkazů generální ředitel WHO tvrdí, že elektronické cigarety jsou škodlivé.

Je to nehorázné prohlášení, když elektronické cigarety a další bezpečnější nikotinové produkty i nadále zachraňují životy milionů bývalých kuřáků na celém světě, říká Nancy Loucas, výkonná koordinátorka společnosti CAPHRA.

Britská asociace vapingového průmyslu (UKVIA)

důrazně odsoudila nejnovější útok Světové zdravotnické organizace (WHO) na vaping jako útok, který letí tváří v tvář vědeckým důkazům a proti zdravému rozumu. WHO má dlouhodobý postoj proti vapování a tento nejnovější útok na toto odvětví, které doslova zachraňuje miliony životů po celém světě je proti zdravému rozumu řekl John Dunne, generální ředitel UKVIA.

Zásadní rozdíl mezi Velkou Británií a WHO spočívá v tom, že Spojené království zaujalo k vapingu vědecky podložený přístup. A důkazy jasně ukazují, jakou obrovskou roli hrají vapingové produkty, když pomáhají kuřákům přestat a přestat s kouřením. WHO se na druhé straně rozhodla jít cestou zákazu a účinně požadovat „zákaz všeho“ kromě zákazu klasických tabákových výrobků. Zní to jako organizace, která se snaží omezit kouření?

UKVIA není sama, kdo ve Velké Británii kritizuje nejnovější zprávu WHO jako o boji proti vapování. Profesor John Britton, profesor epidemiologie na University of Nottingham a Dr. Derek Yach, prezident Nadace pro svět bez kouře, jsou k tomuto dokumentu také velmi kritičtí. Profesor Britton ve svém prohlášení uvedl:

Tato zpráva ukazuje, že WHO bohužel stále nechápe zásadní rozdíl mezi závislostí na kouření tabáku, která každoročně zabíjí miliony lidí, a závislostí na nikotinu, která sama o sobě nezabíjí.

WHO je také evidentně stále spokojená s pokryteckým přijetím stanoviska, které doporučuje používání substitučních nikotinových produktů jako jsou nikotinové náplasti k léčbě závislosti na kouření, ale zasazuje se o zákaz alternativních nikotinových produktů, které dělají totéž, ale lépe. Doktor Yach řekl, že komentáře WHO jsou „zásadně chybné“. Dodal:

Více než 100 milionů bývalých kuřáků používá a WHO by měla využívat výhod masivních investic v tomto odvětví tím, že povzbudí vlády, aby poskytly stimulovaný regulační rámec umožňující větší
expanzi.

David Jones MP, který sedí v All Party parlamentní skupině pro kouření a zdraví, přidal svůj hlas do debaty a řekl, že odpor WHO vůči všem alternativám kouření, nejen vapování je „bizarní“.

Naše rada zůstává taková, že lidé, kteří kouří, by měli raději úplně přejít na vaping.

Tento názor však nesdílí WHO, která dlouhodobě vede téměř patologickou kampaň proti elektronickým cigaretám. Orgán vlády Spojeného království pro podporu zdraví, Public Health England (PHE), říká, že vaping není bez rizika, ale je mnohem méně škodlivý než kouření. Používání produktů se sníženým rizikem, jako jsou elektronické cigarety, je prokazatelně bezpečnější než kouření cigaret klasických. O tom se nedají vést žádné další debaty. Společnost PHE v tom má jasno, takové výrobky jsou o 95 procent bezpečnější než hořlavý tabák.

WHO se prostě mýlí. Spojené království by mělo odmítnout její výzvy a nadále rozvíjet vlastní vědecky podložené pokyny, které lidem pomohou přestat se zlozvykem, který si vyžádal už tolik lidských životů.

Zdroje:

Úplnou zprávu WHO lze nyní získat zde:
https://www.who.int/teams/health-promotion/tobacco-control/global-tobacco-report-2021

Tisková zpráva WVA
https://worldvapersalliance.com/world-vapers-alliance-who-report-on-tobacco-epidemic-perpetuates-myths-on-vaping/

Tisková zpráva UKVIA
https://www.ukvia.co.uk/ukvia-and-health-experts-world-health-organisations-anti-vaping-rhetoric-is-nonsensical-and-dangerous/

Public Health England-E-cigarety:
https://bit.ly/Ecigarettes_an_evidence

Globální stav snižování škodlivých dopadů tabáku 2020:
https://gsthr.org/report/2020/burning-issues/chapter-5

Případové studie konkrétních zemí prokazující pozitivní dopady bezpečnějších nikotinových produktů na prevalenci kouření v Japonsku, Velké Británii a na Islandu najdete v kapitole 2 pododdílu „Okna příležitostí“:

https://gsthr.org/report/2020/burning-issues/chapter-2#windowsofopportunity

Širší vysvětlení vzestupu bezpečnějších nikotinových produktů a jejich použití při snižování škodlivosti tabáku najdete v kapitole 2:
https://gsthr.org/report/2020/burning-issues/chapter-2

Public Health England blog (2020)-8 věcí, které byste měli vědět o elektronických cigaretách
https://publichealthmatters.blog.gov.uk/2020/03/05/8-things-to-know-about-e-cigarettes/